Ocena brak

Adiantum owłosione

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Adiantum owłosione różni się ubarwieniem od pokrewnego jej adiantum klinowatego (Adiantum saddianum). Obu tym gatunkom trudno stworzyć odpowiednie warunki uprawy, bez których nie mogą się prawidłowo rozwijać. Kluczem do sukcesu jest staranna pielęgnacja rośliny. A.hispidulum ma, podobnie jak jego "krewniacy", małe, delikatne listki, nieco bardziej okrągłe i lekko owłosione, które wyrastają w niewielkich odległościach od siebie. Młode liście mają miedzianoróżowy odcień. Adiantum nie lubi wahań warunków atmosferycznych. Nagłe przeciągi, dym, opary gazu i innych substancji mogą powodować zmiany w kolorze liści lub nawet zwiędnięcie tej wrażliwej rośliny.

Ta odmiana adiantum, pochodząca z tropikalnych regionów Australii i Azji, potrzebuje w zimie co najmniej lO°C. Roślina wytrzyma temperatury do 24°C, choć optymalny do jej rozwoju jest zakres od 16 do 21°C.

Najlepsze dla adiantum jest jasne, ale niebezpośrednie oświetlenie, jakie zapewnia np. parapet okna wychodzącego na północ. Roślina toleruje także półcień. Dlatego nadaje się do uprawy w ogrzewanych łazienkach.

Między kolejnymi, obfitymi podlewaniami powierzchnia kompostu powinna przeschnąć. Podłoże nie może jednak wyschnąć całkowicie. Nie należy też dopuścić do tego, by dno doniczki było zanurzone w wodzie.

Potrzebuje przez cały rok wysokiego poziomu wilgotności. Delikatne listki adiantum nie powinny być spryskiwane, dlatego poziom wilgoci zwiększamy, stawiając w pobliżu naczynie z wodą. Innym sposobem jest umieszczenie doniczki na podstawce z kulkami absorpcyjnymi, ale należy uważać, by jej dno nie stało w wodzie.

Dojrzałe okazy nawozimy raz na dwa tygodnie. Tak częste dożywianie nie jest konieczne, gdy roślina rośnie w kompoście na bazie gliny. Świeżo posadzone adiantum nie nawozimy przez około cztery miesiące.

Przesadzamy roślinę, gdy jej korzenie pojawią się na powierzchni kompostu, dbając przy tym, by nie zasypać środkowej części adiantum. Najlepszym dla niej podłożem będzie łatwo przepuszczalny kompost na bazie gliny lub torfu.

Jesienią źle wyglądającym okazom pomoże wymuszony okres spoczynku. Przycinamy w tym celu zmarniałe listki, aż do korony, zmniejszamy ilość wody i przez dwa miesiące trzymamy roślinę w temperaturze około 16°C. Po tym czasie zapewniamy normalne warunki uprawy.

GDY ZAUWAŻYSZ

Korzenie gniją, gdy roślina podlewana jest zbyt obficie lub nieregularnie. 

Brązowe i więdnące liście mogą być efektem zbyt suchego powietrza lub przeciągów panujących w pomieszczeniu.

COŚ JEST ŹLE

1) Listki podsychają i brunatnieją na brzegach.Za mało wody.Podlej i zraszaj. Przyczyną podsychania mogą też być spaliny gazu, dym tytoniowy, zbyt mała wilgotność powietrza (gdy roślina stoi za blisko grzejnika), albo narażenia jej na przeciągi.

2) Wszystkie listki opadają.Zbyt sucho. Zetnij roślinę, podlej i spryskuj codziennie do pojawienia się nowych liści.

3) Liście rzadkie i wiotkie w lecie.Wymaga dokarmiania.

4) Liście blade.Zbyt intensywne oświetlenie. Przenieś na północne okno.

5) Liście zwijają się, ale nie podsychają.Zbyt zimno i wilgotno. Przenieś w miejsce cieplejsze; nie podlewaj, dopuki ziemia nie obeschnie.

6) Adiantum narażone jest na atak mączaka długoszczeciniastego (atakującego korzenie), który może być wyeliminowany przez moczenie korzeni w roztworze jabłczanu (malathionu). Groźna choroba może pojawić się wskutek złego podlewania albo nieodpowiedniego poziomu wilgotności.

Podobne prace

Do góry