Ocena brak

Adiantum

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Adiantum należy do rodziny Polypodiaceae, obejmującej około 200 gatunków roślin strefy tropikalnej i umiarkowanej. Jest to jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych, chociaż może być trudna w hodowli, gdy warunki uprawy nie są prawidłowe. Uroda adiantum sprawia, że trud włożony w jej hodowle się opłaci. Jej filigranowe, klinowate listki, unosząc się na sztywnych, czarnych gałązkach, wyglądają bardzo zwiewnie. Doskonale prezentują się w zestawieniu z innymi wysokimi roślinami w aranżacjach na podłodze albo w wiszących koszykach. Zmiany atmosferyczne, takie jak nagłe susze, dym tytoniowy, wyziewy z urządzeń gazowych, źle wpływają na hodowlę.

Najbardziej odpowiedni przedział temperatur dla uprawy adiantum to 10 do 24°C. Optymalna temperatura to 16 - 21°C.

Idealne jest jasne, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie, na przykład parapet północnego okna. Toleruje też miejsca cieniste.

Podlewać tylko wtedy, gdy dwucentymetrowa wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Wówczas dobrze podlać roślinę. Nie wolno dopuszczać do całkowitego wysuszenia podłoża.

Wymaga dużej wilgotności. Nie wolno jednak zraszac jej listków. Najlepiej postawić obok niej pojemnik z wodą, albo ustawić doniczkę na podstawce z kamykami w wodzie lub wstawić do doniczki zewnętrznej z mokrym torfem. Nie stawiać bezpośrednio w wodzie.

Nawozić co dwa tygodnie, jeśli stosujemy glebę torfową i raz w miesiącu przy glebie ilastej.

Przesadzać na wiosnę, gdy korzenie pojawiają na powierzchni glegy. Nie ugniatać ziemi zbyt mocno i nie podsuwać jej za wysoko podstawy gałązek.

Adiantum jest świetna jako ozdoba łazienki. Wówczas trzeba jednak unikać rozpylania w niej aerozolów i dezodorantów.

COŚ JEST ŹLE

1) Listki podsychają i brunatnieją na brzegach.Za mało wody.Podlej i zraszaj. Przyczyną podsychania mogą też być spaliny gazu, dym tytoniowy, zbyt mała wilgotność powietrza (gdy roślina stoi za blisko grzejnika), albo narażenia jej na przeciągi.

2) Wszystkie listki opadają.Zbyt sucho. Zetnij roślinę, podlej i spryskuj codziennie do pojawienia się nowych liści.

3) Liście rzadkie i wiotkie w lecie.Wymaga dokarmiania.

4) Liście blade.Zbyt intensywne oświetlenie. Przenieś na północne okno.

5) Liście zwijają się, ale nie podsychają.Zbyt zimno i wilgotno. Przenieś w miejsce cieplejsze; nie podlewaj, dopuki ziemia nie obeschnie.

6) Adiantum narażone jest na atak mączaka długoszczeciniastego (atakującego korzenie), który może być wyeliminowany przez moczenie korzeni w roztworze jabłczanu (malathionu). Groźna choroba może pojawić się wskutek złego podlewania albo nieodpowiedniego poziomu wilgotności.

Podobne prace

Do góry