Ocena brak

Actiniopteris

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Jako gustowna i niezwykła paproć Actiniopteris nadaje się do jasnych, słonecznych pomieszczeń lub centralnie ogrzewanego, suchego środowiska. W przeciwieństwie do innych paproci, uprawianych jako rośliny domowe, Actiniopteris nie potrzebuje wysokiego poziomu wilgoci do rozwoju. Podobnie jak kaktusy zaliczany jest do kserofitów. Przypomina nieco delikatną liwistonę. Jego spłaszczone, wąskie liście przystosowane są do tego, by oprzeć się długim okresom suszy, jakie zdarzają się w jego naturalnym środowisku, którym są tropiki Afryki i Azji. Jeśli zapewnimy roślinie suche warunki, będzie się dobrze rozwijała.

Lubi wysokie temperatury, więc uprawiajmy ją przy minimum 15°C.

Umieszczać w jasnym, nie bezpośrednim świetle. W zimie bezpośrednie światło jest dopuszczalne.

Podczas okresu wzrostu podlewajmy tylko wtedy, gdy ziemia prawie zupełnie wyschnie, a w zimie - podczas okresu spoczynku - utrzymujmy roślinę w miarę suchą. Nie wolno dopuścić do zwilgotnienia liści.

Nie należy zwiększać poziomu wilgoci. Wilgotne powietrze może być nawet szkodliwe dla tej rośliny.

Jedynie rozwinięte rośliny powinny być nawożone dwa razy do roku, nawozem rozcieńczonym pół na pół.

Zagęszczoną roślinę należy przesadzić do łatwo przepuszczalnej mieszanki z pół na pót torfu i piasku.

Actiniopteris można hodować w otwartym terrarium z innymi roślinami lubiącymi suche powietrze.

PRAKTYCZNA RADA

Wilgotność Używając glinianej donicy możemy uniknąć zmian poziomu wilgotności, poprzez umieszczenie jej w drugiej, większej donicy. Przestrzeń między nimi wypełniamy resztą ziemi kompostowej. Ten sam poziom wilgotności należy utrzymywać w obu donicach. Nie wolno dopuścić do zbyt wysokiej wilgoci, gdyż może prowadzić to do wzrostu miejscowej wilgotności.

Do góry