Ocena brak

Achimenes

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Na stanowiskach naturalnych w Ameryce Środkowej i Południowej jest to mała i niepozorna roślina, w uprawie natomiast znajdują się nowe mieszańce, znacznie większe i barwniejsze. Roślinę tę zwykle kupuje się w stanie pełnego rozkwitu. Możliwe jest też kupienie późną zimą małych, łuskowatych kłączy w stanie spoczynku, z których samemu wyhodujemy roślinę. Achimenes jest spokrewniony z równie mocno kwitnącym fiołkiem afrykańskim. Wiele odmian ma kwiaty niemal wszystkich kolorów - fiołkoworóżowe, czerwone, pomarańczowe, karmazynowe, białe i żółte - i wiele pokrojów: pnący, wzniesiony, płożący i karłowaty. Obecnie hodowanych jest wiele rodzaji mieszańców.

Achimenes, od stadium kłącza do zakwitnięcia, potrzebuje minimalnie około 16°C. Idealne na początku uprawy jest 20°C. Odmiany pochodzące z Meksyku wymagają ciepła i miejsca bez przeciągów. Kłącza należy zimować w suchym miejscu, przy lO°C.

Roślina ta potrzebuje dobrze oświetlonego stanowiska. Wystawiona na bezpośrednie światło słoneczne lub w zbyt ciemnym miejscu, będzie słabiej kwitła. Kłącza będą pobudzone do wzrostu w jasnym, ale nie bezpośrednio oświetlonym miejscu.

Achimenes potrzebuje wilgoci. Między kolejnymi podlewaniami powierzchnia kompostu powinna dopiero zacząć wysychać. Stosujemy letnią, odwapnioną wodę. Pod koniec sezonu wzrostu stopniowo ograniczamy podlewanie, aby roślina zdążyła wyschnąć do zimy.

Od momentu pojawienie się pąków kwiatowych, achimenes potrzebuje zwiększonego poziomu wilgoci. Spryskujemy go codziennie, starając się nie zmoczyć pąków kwiatowych.

W okresie wzrostu nawozimy roślinę raz na 10-14 dni, stosując odżywkę dla roślin doniczkowych.

Kiedy przekwitają ostatnie kwiaty, pozwalamy roślinie przeschnąć i pozostawiamy kłącza na zimę w suchym kompoście. Między lutym a kwietniem przygotowujemy je do wzrostu, sadząc po pięć w jednej doniczce, w kompoście na głębokości 1-2 cm. Zapewniamy im normalną temperaturę i ilość wody.

Niektóre rośliny o wzniesionym pokroju potrzebują podparcia za pomocą cienkich trzcinek, giętkich patyczków lub specjalnych podpórek, takich jak te widoczne na zdjęciu. Usuwamy martwe kwiaty, by pobudzić roślinę do wytwarzania nowych.

GDY ZAUWAŻYSZ

Żólte plamy świadczące o poparzeniu słonecznym, pojawiają się, gdy roślina jest wystawiona na zbyt mocne, bezpośrednie światło.  

Mszyce atakują młode końce pędów. Niszczymy je odpowiednim insektycydem. 

Przylżeńce powodują pojawienie się na liściach bladych punktów, o srebrnym kolorze. Liście mogą teżżółknąć i odpadać. Do zwalczania tego szkodnika stosujemy odpowiedni insektycyd.

Do góry